Jaké přírodní kameny zvolit při zařizování kuchyně

16. 5. 2022 Petr Borovec

Přemýšleli jste někdy nad otázkou, kolik hodin týdně strávíte v kuchyni? Dle celosvětové statistiky je to jedna hodina denně.

Za týden to činí přibližně 7 hodin. Zpříjemněte si tento čas společností designové kuchyňské desky. S našimi tipy najdete takovou, která vás chytí za srdce.

Proč zvolit přírodní kámen?

Přírodní kámen není pouze designový prvek do kuchyně, oblíbeným materiálem se stal i pro svoji odolnost. Mramor či žula byly symbolem přepychu a bohatství. To dnes již neplatí a z krásného nadčasového kousku se může radovat kdokoli. I když punc luxusu si zachovává dodnes. Pohled na kuchyňskou linku by vás měl těšit. Kamenné desky vydrží téměř všechno a jejich společnost si budete užívat po dlouhé roky.

Žulová kuchyňská deska

Podobné a zároveň tak odlišné. Rozdílné samozřejmě v dobrém slova smyslu. Ladíte kuchyň do tmavé barvy? Žulová kuchyňská deska bude ta pravá. Spíše téměř nezničitelná. Nezalekne se do ruda rozžhavených hrnců, těch nejostřejších nožů z damaškové oceli či paliček na maso. Pokud rozlijete červené víno či omastek, stačí desku pouze otřít. Čas vám ušetří i snadná údržba. Žulová kuchyňská deska disponuje nepřilnavým povrchem. Vydrží i drátěnku, ale ta nebude třeba.

Mramorová kuchyňská deska

Pokud prahnete po půvabné světlé kuchyni, bude tou správnou volbou mramor s jemným žíháním. Mramor je vskutku krásný materiál na pohled, ale není tak odolný jako žula. Pokud budete krájet, raději sáhněte po prkénku.

Nemusíte se obávat mastných stop po výtečné nedělní kachně, ale pokud rozlijete červené víno, ocet či citrónovou šťávu hrozí naleptání impregnace. To bohužel znamená, že deska absorbuje barviva a tekutiny.

Pamatujte, že však ani v tomto případě není nic ztraceno. Pokud jste desce dosud dopřávali pravidelnou péči, pak je možné ji opravit.

Přírodní kameny vynikají svojí jedinečností. Každý kámen má svůj výjimečný otisk, strukturu a barvu. V přírodě nenaleznete dva identické kusy. Alternativou mohou být keramické desky či umělý kámen. Vyrábí se z ryze přírodních prvků, ale v přírodě nevznikly samovolně. Bylo třeba jim trochu pomoci.

Skvělá dvojka

Kamennou kuchyňskou desku skvěle doplní kamenné obklady do kuchyně. Můžete volit stejný kámen i podobný odstín. Anebo zvolit kontrast, a tak kuchyň opticky rozbít. Vhodnými materiály stále zůstává žula, mramor, travertin či rula. Přírodní kamenné obklady jsou výjimečné tím, že jsou odolné vůči poškrábání.

Při správné péči nevsáknou žádné tekutiny, jako je omastek ze smažení či vysrážené výpary z pečící trouby. Pokud hledáte vhodný obklad do venkovní kuchyně, skvěle vám poslouží rulový obklad. Rula je mrazuvzdorná a vydrží i jiné nepříznivé počasí.

Kuchyně není pouze místem, kde vzniká skvělé jídlo, ale i místem, kde se schází celá rodina po náročném dni. Naše kamenné kuchyňské desky a kamenné obklady budou provázet vaše kroky skrze důležité milníky v životě. Pokud si nebudete jistí, rádi vám s jejich výběrem poradíme.

Zpět na přehled článků