Využití kamene od pravěku do současnosti

6. 2. 2024 Petr Borovec

Kamenictví, jedno z nejstarších řemesel na světě, je nedílnou součástí naší populace. Kamenické řemeslo má za sebou velice dlouhý vývoj. Již od pravěku lidem pomáhalo přežít a postupem času lidé začali využívat kameny čím dál více. Kdy byly kamenné práce na svém vrcholu a jak se daří tomuto odvětví dnes?

 

Využití kamene v pravěku

Kámen je nejpřirozenější a nejdostupnější stavební materiál, proto není divu, že se využíval každodenně už od pravěku. Pravěcí lidé z něj vytvářeli různé primitivní nástroje, které sloužily především k lovu. Z kamene vznikaly i stavby, kdy se na sebe skládaly neopracované kameny, které tvořily větrolamy.

Postupem času se začaly používat kameny větších rozměrů a objevovaly se megalitické stavby, které sloužily např. k pohřebnímu, astronomickému nebo kultovnímu účelu. Nejznámější takovou stavbou na světe je Stonehenge.

 

Starověké civilizaceVelká pyramida v Gíze

Kamenictví ve starověku nejvíce proslavily velkolepé pyramidy, které se budovaly hlavně v Egyptě. Pyramidy z bazaltových a částečně žulových bloků jsou ukázkou dokonalé propracovanosti a přesnosti. Dodnes je velikou záhadou, jak tak dokonalé stavby lidé ve starověku zvládli postavit.

 


Největší z egyptských pyramid je Velká pyramida v Gíze, která je zároveň součástí Sedmi divů světa.


 

Významné kamenné stavby ale vznikaly i mimo Egypt. Ve velkém se budovalo také v Řecku a Římě. Tzv. antické stavitelství se vyznačovalo používáním kamenných obkladů z kvádrů a desek. V Římě se nejčastěji využívaly klenuté prvky, které se tak staly dominantou u většiny staveb. Ve starém Řecku kladli důraz na vertikální sloupy s vodorovně pravoúhlými překlady.

 

Středověk

Gotické stavbyVe středověku kamenictví zažilo opravdu vzestup, zvláště v době gotické architektury. V Evropě byly budovány impozantní katedrály a hrady. Kameníci vytvářeli ozdobné detaily, oblouky a sochy. Jak lidé vlastně kámen získávali?  Kámen se v lomech těžil ručně, větší bloky se odvrtávaly a do vyvrtaných otvorů se vrážely dřevěné klíny. Ty se zalily vodou, dřevo nabobtnalo, a tak vytvořilo ve skále puklinu.

Výběr horniny ve středověku byl často závislý na dostupnosti místních zdrojů. Nejčastěji se těžil vápenec, pískovec, bazalt nebo žula.

 

Až do současnosti

V 17. a 18. století kamenické dílny i celé kamenické umění upadalo a přírodní kámen byl čím dál více nahrazován umělým kamenem, který se tvořil odléváním cementu do forem.

V druhé polovině 19. století kamenictví zažilo další vzestup. Opět se stavěly renesanční a gotické stavby. Díky vyvinutým technikám dokázali lidé kámen lépe zpracovávat a kamenictví se tak začalo těšit znovu oblibě.

Od 20. století se v kamenictví využívají moderní technologie a nové designové trendy. Kameníci pracují s novými materiály, vytvářejí různé architektonické prvky a mají k dispozici stroje, jako např. CNC, pro přesnější zpracování kamene.

Moderní kamenná stavba

Toužíte, aby i váš prostor zdobil krásně opracovaný kámen? Pak využijte šikovnosti současných kameníků, kteří dokáží vykouzlit z kamene opravdu originální prvky a výrobky. Kámen dokáže skvěle doladit jak váš exteriér, tak zvelebit interiér v podobě nejrůznějších obkladů. Kamenictví zůstává ceněným řemeslem a hraje klíčovou roli v zachování kulturního dědictví.

Zpět na přehled článků