Co všechno přinesou při stavebních realizacích žulové krajníky?

9. 6. 2021 Petr Borovec

Odolné a stabilní žulové krajníky jsou velmi důležitým dělicím prvkem, který ukončuje zpevňuje a rozděluje silnici a další dlážděné plochy od přírodních povrchů tvořených zelení nebo trávníkem. A tím vytváří bezpečné a zároveň designové předěly mezi dvěma rozdílnými povrchy.

Kde všude mohou žulové krajníky pomáhat?

Nejčastěji jsou pevné žulové krajníky součástí krajů vozovek, které zpevňují. Díky tomu zvyšují bezpečnost konkrétního místa a daného přechodu k dalšímu povrchu.

Dále mohou žulové krajníky sloužit jako bezpečný přechod mezi pochodovou plochou a vozovkou.

Díky své variabilitě tvoří také odolné hranice různých silničních a nástupních ostrůvků.

Žulové krajníky jsou taktéž výborným odolným designovým prvkem do zahrad a parků.

 

Co všechno žula vydrží?

Žula se jen tak ničeho nezalekne. Hlavními důvody, které hrají v její prospěch, jsou její mimořádné vlastnosti a především to, že jen tak nepodlehne času. Žula, taktéž nazývána granit, je hlubinnou vyvřelou horninou, která vyniká vysokou tvrdostí.

Věděli jste, že je dokonce tvrdší než mramor? Její odolnost a tvrdost potvrzuje i Mohsova stupnice tvrdosti, na které dosahuje šestého až sedmého stupně. Žula navíc zaujme vysokou hustotou a odolností.

A to nejsou jediné pozitivní vlastnosti, které v sobě žula ukrývá. Žula odolá i mechanickému zatížení, chemickým i přírodním vlivům. Žulové krajníky navíc nevyžadují ani neustálou pozornost a péči. Umí si poradit s rozložením zatížení a současně zaujmou atraktivním vzhledem, který se velmi dobře udržuje. Žulové výrobky jsou velmi jednoduše leštitelné do krásy a originálního vzhledu. Žule neuškodí ani špína, změny teplot, sluneční paprsky ani přemíra vody, kterou nevstřebává.

Do jakého vzhledu se vybarví váš žulový krajník?

Ať už si budete prohlížet jakýkoli kus kamene, vždy to bude originál. Svébytnost každému kousku dodává konkrétní složení daného přírodního kamene. Ten je složen z různých druhů minerálních látek ovlivňující nejen samotné vlastnosti kamene, ale také jeho vzhled, konkrétně barevnost. Žula obsahuje vysoký podíl křemene a živce, který si umí s odstíny opravdu vyhrát. Standardně se vybarvuje žula do šedého, nažloutlého či namodralého vzhledu. Vybarvit se však může i do narůžovělého či červeného odstínu.

Žulové krajníky jako zahradní designový prvek

Žulové krajníky vytváří estetické a bezpečné přechody nejen na rozmanitých prostranstvích ve městě, ale i v zahradách. Právě v nich vyniknou nejen jejich unikátní vlastnosti, ale především originální přírodní design.

Konkrétní místa a zahrady nejen zpevní a zabezpečí, ale současně si umí opticky pohrát s rozložením zahrady a vytvořit různá zákoutí a cestičky. Krajníky taktéž stylově oddělí cestičky od zatravněných zelených ploch a rozkvetlých barevných záhonů a vyhrají si s různými výškovými nerovnostmi v terénu.

Jaký stabilní žulový krajník se hodí do vaší realizace?

Uplatnění žulových krajníků je opravdu rozmanité. Od realizací silnic, chodníků a perónů až po vytvoření architektonických prvků v zahradách a parcích.
Žulové krajníky jsou nositeli odolnosti, stálosti a bezpečí. Krajníky lze navíc vždy opracovat dle vašich požadavků a potřeb. Díky tomu se stanou opravdu svébytným funkčním doplňkem v dopravě, městské architektuře či zahradě.

Zpět na přehled článků