Jak na pokládku žulových kostek

9. 12. 2021 Petr Borovec

Žulové kostky velmi dobře ochrání konstrukční vrstvy před náročným provozem, zatížením a případným poškozením. Zároveň jsou odolné vůči přírodním vlivům. Vydrží zátěž a ubrání se přílišnému suchu, vysokým teplotám a zároveň mokru nebo nepříjemnému mrazu.

Díky správně položeným žulovým kostkám, které jsou prvotřídním, houževnatým a pevným materiálem, vytvoříte odolné realizace, které vynikají téměř trvalou životností. A jak takovou pokládku provést?

První krok? Kvalitní podklad

Dříve používaný pískový podklad se pomalu a jistě stává minulostí. Dnes se zpravidla využívá kamenivo. To je opravdu odolným a spolehlivým stavebním materiálem.

Tento zrnitý anorganický materiál může být přírodního či umělého původu. A právě přírodní kamenivo se používá nejčastěji. Má totiž mnoho benefitů, které vám pomohou vytvořit opravdu pevnou a kvalitní realizaci.

 

Kamenivo pro vytvoření podkladu vybírejte opravdu pečlivě. Vždy záleží na konkrétní realizaci, samotném místě a budoucím zatížení prostoru. Kamenivo může být různého typu, vždy záleží na jeho složení. Liší se od sebe nejenom svým mineralogickým složením, ale také obsahem všech dalších složek. A to samozřejmě ovlivňuje výsledné vlastnosti podkladu. Pokud si nevíte rady, velmi rádi vám s výběrem pomůžeme, stačí nás kontaktovat.

Tipy, jak správně pokládat žulové kostky

 

Konkrétní kroky pokládky se vždy liší dle toho, jakou využíváte podkladovou vrstvu, materiál a pracovní postupy. Nicméně přece jenom existují úkony, které je při pokládce důležité dodržovat. Finální výsledek tak bude kvalitní a vypadat perfektně nejen na první pohled.

–  Prvním krokem je vytvoření lože, tedy podkladu, který může být vytvořený z různých typů materiálů. Těmi se plní vyhloubený prostor, do kterého pak zasazujete jednotlivé kostky.

– Při pokládce je důležité si kompletně připravit celou pracovní plochu. Uspořádejte si žulové kostky na vhodnou stranu, aby se vám komfortně vybíraly a posléze skládaly. Navíc budete mít současně volnou ruku na držení potřebných pracovních nástrojů.

– Ano, i při pokládce žulových kamenů můžete popustit uzdu fantazii. Existuje několik typů vzorů, které můžete během realizace využít. Důležitá je vybírat dle celkového charakteru daného místa. A také na tom, jak často a v jaké intenzitě je místo vystaveno zátěži.

– Vzhledem k tomu, že žulové kostky jsou nepravidelného tvaru, je vhodné být při pokládce flexibilní a tvořit několik řad kostek zároveň. Díky tomu se vám podaří kostky rychle zasazovat i přesto, že je každá jiné velikosti.

– Vloženou kostku je vždy nutné zaklepnout. Kostky se rozhodně vyplatí skládat ve společnosti provázku, který se postará o to, aby povrch měl co nejpravidelnější výšku, směr ale i sklon.

– Poté, co lože zaplníte do posledního centimetru, je třeba ještě znova zkontrolovat povrch. Soustřeďte se, aby byl povrch co nejlépe zarovnaný a nikde se netvořily prohlubně nebo naopak vystouplá místa, která by se mohla stát nebezpečná.

– Pak už vám zbývá finální krok. A to dosypat spáry a provést celkové dočištění povrchu žulových kostek.

– S tím vám pomůže vibrační deska, s kterou velmi komfortně a efektivně realizaci zažehlíte. Pokládka tak zhutní a žulové kostky se zarovnají.

– Během pokládky je vždy důležité dodržovat technologické postupy, bezpečnost práce a využívat ochranné pomůcky, zejména rukavice a respirátor.

Máte-li v plánu realizaci povrchu pomocí žulových kostek, určitě se nám ozvěte! Rádi vám poradíme a společně vybereme ty nejvhodnější žulové kostky přímo pro vaše realizace.

Zpět na přehled článků