Objevte benefity výrobků ze žuly

10. 1. 2022 Petr Borovec

Nejen pro své perfektní fyzikální vlastnosti, ale také pro originální design je žula využívána jako stavební materiál již po staletí.

Je odolným materiálem, který se hodí pro opravdu široké spektrum stavebních realizací. A kde všude lze žulu a výrobky z ní využít?

Výrobky, kterým žula sluší

Žula je součástí širokého spektra výrobků, které najdou uplatnění na rozmanitých místech. Tento přírodní kámen vyniká mimořádnými vlastnosti. Žula je pevná, odolná, stabilní a velmi trvanlivá. Nevyžaduje žádnou náročnou údržbu a velmi dobře odolá vysokým teplotám, nevhodným klimatickým podmínkám i chemikáliím.

 

Jaké výrobky ze žuly můžete využít?

Žulové kostky

Žulové kostky chrání konstrukční vrstvy před nepříznivými přírodními vlivy a také náročným provozem a zatížením. Odolné kostky jsou stabilní, pevné a pyšní se velmi bohatým spektrem využití. Jsou součástí vozovek, chodníků a jejich lemování. Dále jsou stavebním prvkem pro náměstí, nádvoří i menší rodinné zahrady. Při realizacích lze využít kostky strojně štípané nebo řezané, a to v různých velikostech.

Žulové obrubníky a krajníky

Žulové obrubníky jsou řezané kamenné prvky, které jsou součástí vozovek. Vytyčují a upozorňují na jejich hranice. Jsou bezpečnostním prvkem variabilních tvarů a rozměrů. Žulové krajníky zpevňují okraje vozovek a oddělují je od sousedící plochy. Ohraničují kraje nejen vozovek, ale také ostrůvků, chodníků a v zahradách i záhonů.

Žulové schody a podesty

Designové schody a podesty vytvoří opravdu stylové architektonické prvky. Jsou dokonalou symbiózou designu a praktické funkčnosti.

Umístit je můžete nejen do exteriérů, ale samozřejmě i do interiérů. Navíc se součástí prostorů mohou stát v různých podobách, je jenom na vás, jaký typ schodů vyzdvihne vaše stavby nebo interiéry.

Žulová koryta a květináče

Pevná a robustní koryta a květináče perfektně doplní zahrady. Ozdobený květinami se tento praktický doplněk stane krásnou designovou ozdobou. Koryta a květináče mohou být vyrobená buď z jednoho masivního kamene, nebo mohou být lepené z kamenných desek. A to v různých velikostech.

Další žulové výrobky?

Žulové kopáky

Žulové kopáky slouží nejčastěji jako nosné konstrukční a obkladové materiály pro rozsáhlejší realizace, jako jsou vodní, báňské, železniční a pozemní stavby.

Dále jsou využívány pro řádkové zdivo. Opět můžete dle charakteru vlastní realizace využít různé typy kopáků s různými povrchovými úpravami.

Žulové haklíky

Žulové haklíky, lámané kamenné desky čtvercových nebo obdélníkových tvarů, se často využívají jako soklové zdivo budov či zdivo ohradních zdí. Jejich účelem je ochrana stavebních konstrukcí před nepříjemnými povětrnostními vlivy, které mají vliv nejen na vzhled budov, ale i jejich trvanlivost.

Mezi další žulové výrobky patří měřické značky, lomový kámen, dlažba řezaná, plotové sloupky a patníky, krycí desky, řezané obkladové desky, kvádry a klenáky. Žulové výrobky nabízí opravdu široké možností realizací. V případě náročnějších větších staveb či historických budov se nám určitě ozvěte, neboť nabízíme i atypické výrobky, které budete třeba potřebovat právě vy.

Zpět na přehled článků