Objevte krásu i praktické využití žulových koryt a květináčů

22. 10. 2021 Petr Borovec

 

Výroba praktických a odolných kamenných koryt je zatesána hluboko do naší historie. V dobách našich předků sloužila kamenná koryta, která byla velmi dobře opracována zručnými řemeslníky, jako funkční nádoby pro uchovávání vody a krmiva pro zvířata.

Ty se pyšnily bohatou variabilitou, co se týče velikostí, ale také tvarů a využití. Kamenná koryta se tak postupně z hospodářských budov přesunula na dvorky u domů a větší či menší zahrádky. A v současnosti i do veřejných prostorů, kde mohou vyzdobit různá zákoutí.

Krása přírodních materiálů

K jejich výrobě se využívá přírodní materiál, kterým je odolný kámen. Jako stavební materiál se může pyšnit svojí nepřekonatelností. Díky jeho pevnosti a trvalosti se stává téměř věčným prvkem. Kamenná koryta se vypracovávala a osekávala ze širokého spektra různých druhů a typů kamene. Můžete tak obdivovat krásu a originalitu výrobků z mramoru, pískovce a žuly.

Žula – odolný a stabilní stavební prvek

Žula patří mezi velmi významné přírodní kameny. A snoubí se v ní nejenom jedinečné fyzikální vlastnosti, ale také přírodní design. Žulová koryta a květináče vynikají stálostí, vysokou výdrží, odolností a dlouholetou stabilitou.

S elegancí sobě vlastní odolají různým teplotám a náročným klimatickým podmínkám, a to jak v přírodě, tak v zastavěných prostorech.

 

A pokud se na nich přece jenom podepíše historie nebo počasí, pak toho využijí ve svůj prospěch, neboť tím získají nový neokoukaný design. Žulové doplňky navíc odolají i působení chemikálií. A závěrem je nutné říct, že vynikají nenáročnou údržbou.

A čím je dozdobit? V těchto typech koryt a květináčů to bude slušet menším rostlinám a především těm, které mají rádi vlhké prostředí. Skvěle v nich zakoření barevné trvalky, letničky, ale i skalničky. Fantazii se meze nekladou, vytvořte si tak malé zahrádky vyzdobené třeba i mechem nebo kameny. Vaše prostory vyzdobí třeba i jako malá jezírka, která si však zaslouží vaši péči. Aby byla stále krásná a průzračná, je třeba je pravidelně čistit a měnit vodu.

Kde využít žulová koryta a květináče?

Žulová koryta a květináče jsou velmi variabilní svými tvary a velikostí. A jejich přítomností můžete stylově povznést různé prostory. Promyšlené umístění se opravdu vyplatí, zvláště v případě, že by chyběl odtokový prostor.

Takové designové žulové prvky se hodí umístit na zakrytější místo, kde nebudou tolik vystavené nepříznivému počasí. U dveří vytvoří krásný reprezentativní vchod, vyzdobí stěny domů nebo firemních sídel či stylově povznesou i prostranství u obyčejného plotu.

Žulová koryta a květináče větších a velkých rozměrů se hodí do volných prostranství. Tam se stanou originálním a stylovým předělem. Tak můžete variabilně uzpůsobovat velké prostory, aby vypadaly dobře a zároveň poskytovaly praktická menší zákoutí. Prostory však nemusíte jenom dělit. Žulové prvky navíc umí se ctí prostory i ohraničit.

Jaká žulová koryta a květináče se mohou stát součástí vašeho prostoru?

Kamenná koryta a květináče se vyrábí z jednoho kusu kamene anebo mohou být lepena z kamenných desek. Pak už jen stačí vybrat ten nejvhodnější způsob zpracování a rozměry podle vašich představ a potřeb. A s tím vám rádi pomůžeme!

Zpět na přehled článků