Přírodní kámen v interiéru

27. 5. 2022 Petr Borovec

Přírodní kámen prožívá svou renesanci. Je obrazem přírody a vyniká svou ušlechtilostí, odolností a nenahraditelnými vlastnostmi.

Pro svůj nádherný, přirozený a neopakovatelný design patří již po staletí k těm nejoblíbenějším materiálům. Do vašeho domu bez pochyby přinese dotek přírody a pocit jedinečnosti.

Kámen s vaším interiérem udělá opravdové divy. A jeho použití již dávno neznamená pouze kuchyňskou linku.

Ozvláštnit svůj prostor můžete třeba obklady, ať už v kuchyni, nebo v koupelně. Fantasticky vypadají například kamenné parapety, elegantní schodiště nebo dlažba. Využijte potenciálu, který v sobě přírodní kámen skrývá, a dodejte svému interiéru nenahraditelnou atmosféru.

Žula „kámen věčnosti“

Hlubinná vyvřelá hornina žula je známá především pro svou tvrdost a dlouhověkost. Ne nadarmo se jí říká „věčný kámen“. Bývá nejčastěji šedá s modrým odstínem, ale může mít i žlutou nebo červenou barvu. Česká žula je zpravidla zbarvena do šedých a žlutohnědých tónů.

Okouzlí vás především svou odolností vůči vysokým teplotám nebo mechanickému poškození. V porovnání s mramorem a jinými druhy kamenů je žula podstatně méně náchylná na probarvení. Pozor si však dejte na světlé odstíny, které při působení některých potravin (kari, červená řepa a další) mohou změnit svou barvu. Potěší vás jistě i snadná údržba, k zachování čistoty vám postačí pravidelný nenáročný úklid.

Nadčasová elegance mramoru

I mramor je nesmrtelný a neustále ve vrací do módy. Jeho nadčasový, půvabný a elegantní design navozuje pocit kvality a luxusu.

Nebojte se využít jeho krásy a zakomponujete mramor do interiéru vašeho domu nebo bytu. Jeho lehkost a elegance nejlépe vyniknou na velkých celistvých plochách, jako jsou stěny v obývacím pokoji či koupelně, jídelní stůl nebo kuchyňská linka.

Kromě dokonalého designu mramor vyniká nízkou porézností, odolností vůči vysokým teplotám a lehkou opracovatelností. V porovnání se žulou není až tak odolný vůči mechanickému poškození. Při vaření proto raději sáhněte po kvalitním prkénku, které vaši pracovní desku ochrání jak před poškrábáním, tak před působením některých potravin (kari, víno, řepa).

Příroda mezi čtyřmi stěnami

Mezi v interiéru nejčastěji využívané přírodní kameny patří žula, mramor, onyx, vápenec, křemen a pískovec. Úprava jejich povrchu má výrazný vliv jak na jejich estetiku, tak na jejich vlastnosti.

Nabízí se úprava lesklá, matná, brašovaná, hrubá, saténová, leather a další.
Ať už zvolíte jakýkoliv kámen, v lesklé nebo hrubé variantě, ve světlé nebo tmavé barvě, vězte, že vás nikdy nezklame. Žádný jiný materiál se totiž nemůže pyšnit podobnými vlastnostmi a krásou.

Kámen vybírejte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle jeho účelu. Zatímco žula a mramor jsou díky své tvrdosti a odolnosti vhodné téměř k jakémukoliv použití a nejčastěji je najdete v podobě kuchyňských linek nebo dlažeb, pískovec a vápenec jsou vhodnější k obkládání stěn a menších, spíše okrasných, ploch.

Rádi vám s výběrem toho pravého kamene poradíme a vy se budete moci těšit z jedinečné atmosféry a kouzla vašeho vlastního prostoru.

 

Zpět na přehled článků