Přírodní kamenné dlažby

22. 3. 2017 Jiří Stoš

Přírodní kamenné dlažby

Co se Vám vybaví, když se řekne kamenná dlažba? Pěkný vzhled, odolnost, trvanlivost, kvalita? Jestliže chcete něco výjimečného, tak právě pro Vás je kamenná dlažba jako stvořená.

Vše to začalo hodně dávno

Přírodní kámen je využíván již od pradávna, kdy lidé kámen a dřevo používali jako základní stavební prvky pro svou dostupnost v blízkém okolí. Tento trend je v oblibě i dnes, kdy se kámen ale nepoužívá jen jako stavební materiál, ale hojně se využívá také jako dekorační materiál pro dotváření estetického dojmu jak v interiéru, tak exteriéru.

Mezi hlavní výhody kamene patří dlouhodobá odolnost a trvanlivost proti povětrnostním podmínkám, pevnost a hlavně nezaměnitelnost a originální krása jednotlivých druhů kamenů. Kámen také slouží jako ochrana konstrukcí a stavebních prvků. Hlavní výhodou v neposlední řadě je stálost – vzhled ani vlastnosti se časem nějak významně nezmění.

Přírodní kámen je velice vhodný materiál pro pochozí plochy jak v interiéru, tak exteriéru, a proto se tomuto tématu budeme věnovat.

shutterstock_492177127

Co kamenům nadělila příroda – vlastnosti, tvary a druhy kamene.

Podle druhu kamene rozdělujeme kámen podle tvrdosti v Mohsově stupnici. Mezi nejtvrdší patří diamant a nejměkčí je mastek. Tvrdost kamene tvoří hlavní parametr pro dané použití.

Při výběru tedy musíme vzít v úvahu základní kritéria, kde a k čemu bude kámen použit. Důležitá je tvrdost, otěruvzdornost, nasákavost, barva, druh a kresba materiálu. Důležitým kritériem je, zda je kámen použit v interiéru nebo exteriéru, zda je pochozí nebo pojízdný. Další důležitý faktor je původ kamene – ze světa je dnes možné dovážet materiály, které jsou od např. čistě šedých, černých barev až po různorodé široké škály barev a vzorů kamenů. Zde platí, že čím více „zajímavější“ nebo méně dostupný kámen, tak je cena řádově vyšší oproti „obyčejným“ kamenům. Důležité je vzít zřetel na to, že dokonce i na řezaných deskách z jednoho bloku vytěženého kamene z jednoho lomu se kresba může postupně měnit a lišit. Při výběru kamene je různorodá kresba krásná a originální, ale může poněkud zkomplikovat skládání kamenných dílců k sobě.

Víme tedy, že tvrdost u kamene tvoří prim a ovlivňuje trvanlivost výsledného produktu, mechanickou odolnost a důležitý faktor vzhledu. Podle místa a způsobu vzniku konkrétní horniny jsou dány její vlastnosti (fyzikální a mechanické) a kvalita kamene pro dané použití. Při velké tvrdosti kamene však dochází i k jistým nevýhodám, které vyžadují náročnější jak ruční, tak strojní metody zpracování a finální povrchové úpravy.

shutterstock_550144135

Mezi nejčastěji používané, nejtvrdší a nejodolnější materiály patří žula. Elegantní, ale měkčí a méně vhodný pro silně zatěžovaná místa, je mramor a travertin. Nejměkčí a nejméně soudržné a pro pochozí plochy nejméně otěruvzdorné jsou pískovce. Používají se nejvíce pro okrasné účely. Při pokládce kamenné dlažby je možné kámen kombinovat s dalšími materiály a tvořit různé barevné a tvarové obrazce, ale je nutné dbát na podobné vlastnosti a chování materiálu v odlišných klimatických situacích.

Nekonečné množství nekonečných možností

Výhodou kamene je jeho univerzálnost, nemusíte se vázat jenom na klasické čtverce a pásy, ale můžete použít i nahodilé variace nebo kombinace materiálů a barev, které dodají Vašim prostorům na originalitě. Volba použití kamene závisí na tom, jestli se bude jednat o řezané nebo štípané dlažby, zda mají vypadat moderně a nově, nebo autenticky a staře, anebo jestli se bude jednat o exteriérovou nebo interiérovou dlažbu, na kterou navazuje jejich konečná povrchová úprava. V exteriéru se kamenná dlažba nejčastěji používá na rekonstrukce náměstí, nádvoří, parků, příjezdových cest a jiných prostranství, kde se klade důraz na dlouhodobou trvanlivost a majestátní vzhled. Důležitým faktorem pro exteriérové dlažby je, jak výrazně budou plochy namáhané – půjde o pochozí nebo pojezdové plochy? Podle toho volíme tloušťku dlažby. Pro pochozí plochy volíme kámen do síly 4 cm a na pojízdné plochy volíme kámen od 4 do 10 cm. Výběr typu kamene a jeho sílu volíme taky podle způsobu jeho uložení, zda je dlažba kladena do betonu nebo štěrkového lože. Jako další velice důležitý faktor je bezpečnost pochozích plochy. Exteriérová plocha by měla být za každého počasí bezpečná pro chůzi, a proto se vždy její povrch u řezaných dlažeb zdrsňuje –tryská, opaluje, pemrluje. Nikdy nevolíme venkovní pochozí plochy leštěné, taková plocha je za deště velice hladká a nebezpečná!

shutterstock_444277510Interiér vaší vily, domu, bytu nebo třeba hotelů zkrásní a dodá mu nádech originality kamenná dlažba z různých barev a textur. Interiérovou dlažbu nejčastěji volíme leštěnou, kde se nám nejvíce otevře hloubka, struktura a barva kamene, ale setkáme se taky s povrchy broušenými, kartáčovanými, nebo jemně pískovanými. Nejčastější tloušťka pro interiéry je od 1 do 3 cm. Interiérová dlažba není namáhaná povětrnostními podmínkami a nemusí snášet velikou zátěž, a proto máme na výběr i z více materiálů jako jsou žuly, mramory, travertiny a klidně i pískovce.

Když se řekne…

Co se Vám vybaví, když se řekne kamenná dlažba? Představíte si nějakou dlažbu v luxusním interiéru? Nebo si představíte velice praktickou a lehce udržovatelnou plochu? Nebo si představíte dlažbu, která způsobuje drncání zubů a otřásání při přejezdu „kočičích hlav“ nějakou starou a památkovou čtvrtí? Ať už se Vám při vyslovení tohoto slova vybaví cokoliv, tak mějte na paměti, že při správném použití na správném místě tento materiál plní svojí funkci na výbornou, a to bez řečí.

Že by v kamenných dlažbách bylo trocha nostalgie a takového jiného nádechu?

Přeji krásný den.
Publikoval: Jiří Stoš, jednatel společnosti

Zpět na přehled článků