Zakomponujte krásu odolné ruly do interiéru či exteriéru

9. 12. 2020 Petr Borovec

Rula je přírodním materiálem, jenž v sobě nese návrat k minulosti, tradici, krásu, nezdolnost, nadčasovost a jistou dávku elegance a ušlechtilosti. Přírodní kameny jsou od nepaměti originální a odolnou součástí staveb, jejichž krásu můžeme obdivovat nejen při pohledu na různé památky, ale také na vlastní domov. A rula vás zaujme nejenom svým vzhledem, ale také technickými vlastnostmi. Pojďme se tak společně podívat na to, kde všude ji můžete využít a rovnou z ní vytěžit maximum!

Pevný materiál, na který je spolehnutí

Odolnost je jednou z klíčových vlastností ruly. Stejně jako křemenec nebo mramor patří mezi metamorfované horniny, které jsou velmi pevné. Skvěle poslouží jako materiál pro obklady, zdivo a dlažby.

Benefitem výrobků z ruly je mrazuvzdornost, nenasákavost, odolnost vůči počasí, ale i chemickým látkám. Současně ustojí mechanické poškození.

 

Výjimečná krása přírody v interiéru i exteriéru.

Na první pohled zaujme také její barevnost, která je tvořena elegantními šedými tóny i tmavšími zemitými tóny, které mohou evokovat linie kůry stromů. Zpravidla můžete pracovat s rulou v šedostříbrném provedení či v přírodnějších tónech s rezavým a hnědým probarvením.

Vyzdvihněte styl své stavby pomocí obkladu

Rula se často využívá v masivních přizdívkách plotů a zídek. Takové ploty vás dokonale ochrání před zvídavými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Nejlépe však rula vynikne na rozměrnějších realizacích, jako jsou přizdívky fasád na domech, které tak získají originální rustikální vzhled.

S kamennými obklady můžete vytvořit originální vzhled rodinných domů. Velmi dobře vypadají také na obchodech, různých administrativních budovách či dokonce na velkých obchodních centrech, kde vytváří v kombinaci s moderní architekturou velmi zajímavé detaily a pohledy. Obklady z ruly jsou také skvělou volbou v případě, že chcete dosáhnout na stavbách hotelů či restaurací venkovského stylu s příjemnou lidovou atmosférou.

Bez ruly by se samozřejmě neobešly ani rekonstrukce historických budov a památek, které tak neztratí nic ze svého impozantního vzhledu a kouzla. Takové stavby tak vynikají originálním přírodním designem. Obklady vynikají dlouhou životností, které nedají šanci nepříznivému počasí. Elegantně vzdorují času a neztrácí nic ze své atraktivity a funkčnosti ani po několika letech užívání, jako tomu může být u napodobenin přírodních materiálů.

Jakým dalším realizacím sluší rula?

Díky rule se můžete cítit i při chůzi na chodníčku jako na červeném koberci. Díky svému vzhledu a vlastnostem se totiž hodí také jako materiál na terasy, větší příjezdové plochy i menší chodníčky vedoucí do těch nejtajnějších zákoutí vaší zahrady.

V rostlinném království se bude dokonale vyjímat dlažba nepravidelná. U domů můžete naopak dát přírodě trochu řád a využít formátovanou dlažbu.

 

Rula bude slušet i elegantním zahradním skalkám. Originálním prvkem se stane také jako podsyp pod stromy a keře. Drobným kamenivem můžete ozdobit také základy domu, kde poslouží povrchový zásyp nejen jako designový prvek, ale také jako funkční, neboť pomůže základům s lepším odvodněním.

S rulou můžete také povznést i ty nejobyčejnější detaily. Co třeba vytvořit originální nosič jmenovky na schránce nebo elegantní název vaší společnosti u dveří vašeho sídla, ke kterým mohou vést jedinečné schody? A okna mohou vyzdobit stylové parapety, které se tak stanou osobitým designovým prvkem.

Nechte rulu vstoupit i do svého domova

Zakomponujte výjimečný vzhled ruly i do vnitřní dlažby. Interiérový obklad se hodí do koupelen, ale také do větších prostorů. Ideálně poslouží v blízkosti dělících prvků, jako jsou například sloupy. A vy se tak můžete každodenně kochat výjimečným pohledem, který vás díky přírodní a originální struktuře nikdy neomrzí.

Zpět na přehled článků