Žulové obrubníky, které mají styl

21. 10. 2020 Petr Borovec

Speciální kamenné řezané prvky jsou nedílnou součástí naší každodennosti, a přesto jim málokdy věnujeme pozornost. Přitom si ji rozhodně zaslouží, neboť jsou důležitým bezpečnostním a ochranným prvkem.

A nejen to, díky svému estetickému zpracování se stávají žulové obrubníky doslova ozdobou chodníků a vozovek. Máte s nimi co do činění nejenom při chůzi, ale i při jízdě na kole, řízení automobilu či při čekání na autobusové zastávce.

Žula – odolný a zároveň designový materiál

Žula je součástí nejenom silničních staveb, ale také vodovodních, které bezpečně zkrotí vodní živel. Ze světa techniky zabrousí žula také velmi často do toho uměleckého, kde zaujme v kamenosochařských dílech.

Co všechno v sobě žulové obrubníky ukrývají?

Odolnost, neboť žula je velmi tvrdým materiálem, který lze vylamovat i ve velkých blocích. Nepřijdou si na ni žádné nepříjemné povětrnostní vlivy, mráz ani příliš vysoké teploty. Díky nízké absorpci vody se nezalekne ani toho nejvydatnějšího deště.

Styl. Žula je zkrátka designovým prvkem, který se ubrání nejen rozmarům přírody, ale také mechanickému poškození a chemikáliím. Navíc si můžete vyhrát s jejím povrchem, který je velmi dobře leštitelný. Díky tomu je velmi variabilní, co se týče estetických úprav.

Věrnost. Žula vás jen tak nezklame. Je velmi trvanlivou komponentou, která přece jenom něco vydrží a má téměř neomezenou životnost.

„Při zpracovávání kamenů dbáme na technologii a způsob těžby. Díky tomu se nám daří zachovávat jejich přírodní krásu a zároveň vyzdvihnout jejich stabilitu a nezdolnou sílu. Žula s vámi bude téměř věčně, neboť ji můžete znovu zrecyklovat a využít opakovaně při dalších rekonstrukcích.“

Odolné silnice s jasnými liniemi

Žulové obrubníky upozorňují a zviditelňují hranice silnic. Zpravidla vyčnívají nad povrch silnic ve výšce 15 centimetrů. A nejen to, žulové obrubníky jsou vhodné pro vyvýšené prvky, které jsou součástí dopravních pásů, dělících pruhů, ostrůvků, chodníků a dalších ploch, kde plní funkci odolného bezpečnostního prvku, chránící všechny účastníky provozu před možným nebezpečím.

Zajeďme ale zpět k samotným silnicím. Žulové obrubníky jim dokonale sednou, protože se jedná o takový materiál, který jednoduše opatříte povrchovou úpravou. Silnice jsou tvořeny z panelů, jimž právě obrubníky nedají žádnou šanci k pohybu a posunování. Vozovky tak vydrží zatížení i těch největších vozidel, a to za každého počasí. Jsou také skvělým izolantem, díky kterému se výrazně snižuje riziko podmáčení povrchu.

Obrubníky, které si potrpí na vzhled i linie

Obrubníky jsou velmi variabilní, mohou být různých tvarů a rozměrů. Pravidelné a rovné krajníky potěší milovníky přesných linií. Dle typu realizace můžete využít také obloukové, zkosené, nájezdové nebo přímo speciální obrubníky, které zrealizujeme na základě vašich potřeb a požadavků. Obrubníky se tak mohou stát součástí rozmanitých prostorů vyžadující individuální přístup. Zde jsou vhodným doplňkem zahradní nebo parkové obrubníky.

Krása barevných odstínů

Žula vyniká svým originálním vzhledem, ve kterém se prolínají různé barevné odstíny. To vám přinese nejenom jedinečný vzhled, díky kterému budou stavební prvky vypadat stylově, ale zároveň vás potěší po praktické stránce, neboť se zde velmi lehce ztratí nečistoty. Vybírat si můžete ze širokého spektra tónů, a to od těch nejsvětlejších žlutých přes šedožluté, až po ty tmavší, šedé.

„Bezpečnost nadevše! A to především na autobusových a trolejbusových zastávkách. K tomu dokonale poslouží speciální prvek jako je Kasselský obrubník, který se skládá ze speciálně vytvarovaných dílů zasahujících do okraje zastávky. Jejich součástí jsou žlábky, které usnadní kolům vozidla, aby se dostaly blízko k nástupní hraně, aniž by došlo k jakémukoliv poškození pneumatik. Tak je dokonale postaráno nejenom o komfort a bezpečnost samotných nastupujících, ale také bezpečné zastavení samotného vozidla.“

Využití žulových obrubníků je tedy opravdu velmi široké. Dokážou funkčně a esteticky vyzdvihnout nejenom různé technické realizace, ale vytvoří i symbiózu mezi těmi nejmodernějšími technickými stavebními projekty a přírodou. Aniž by cokoli z těchto prostředí ztratilo ze své krásy a originality.

 

Zpět na přehled článků