Spolehlivé kamenné materiály na hřbitovní architekturu

9. 8. 2021 Petr Borovec

Kamenné prvky jsou oblíbené nejen jako luxusní doplněk do koupelen a jiných částí interiéru či exteriéru. Mají skutečně hřbitovní architekturaširoké pole využití. Jejich kouzlo je velmi oblíbené a nenahraditelné také v rámci hřbitovní architektury.

Praktické, odolné a elegantní kamenné materiály vytváří zesnulým důstojnou památku, navíc jim tak projevujeme vděčnost a lásku.

Výběr správného kamene

Nejdůležitějším kritériem při výběru kamene na hroby, památníky a další pietní místa, je kromě krásy hlavně jejich odolnost. Kámen by měl představovat jedinečnost zesnulého a naši vděčnost za krásné vzpomínky.

Nejoblíbenější kameny na hřbitovní architekturu jsou žula, pískovec a mramor. Žulové pomníky jsou opravdu dlouholetí držáci. Tento kamenný materiál je nenáročný na údržbu a také je velmi stabilní. Žula nabízí svou podobu v leštěné, pemrlované či pískované variantě.

Výborná vlastnost pískovce je to, že se snadno opracovává. Vyniká v různorodosti a eleganci jeho kreseb a přírodních odstínů. Kvalitní pískovec krásně odolá času a různým povětrnostním podmínkám.

Jedinečnou atmosféru pietního místa umí obstarat také mramor. Hodí se jako materiál na pomník, náhrobní desku, náhrobek a další hřbitovní architekturu.

kmenný pomníkČištění náhrobního kamene

Co se týče péče o hroby na hřbitově, můžete zvolit profesionální služby firem, které se o ošetření kamene postarají. Ovšem pravidelnou péčí docílíte kvalitního očištění i svépomocí. Ideální je ošetření náhrobku alespoň 2x ročně.

Ve chvíli, kdy se zejména neleštěný kámen hrobu začne zanášet různými mechy, lišejníky, prachem a dalšími nečistotami, je třeba mu dopomoci vrátit se do původního stavu.

Při čištění leštěného kamene sáhněte spíše po houbičce či hadříku. Naopak neleštěný kámen si žádá zásah kartáčem, který se dokáže nečistot spolehlivě zbavit. Vždy zakomponujte i vodu a čisticí prostředky důkladně omyjte.

Žulový náhrobek můžete vydrhnout pomocí kartáče a silnějšího saponátu. Opět však nezapomínejte, že tvrdý kartáč na leštěné kameny nepatří.

Mramorové náhrobky si žádají péči v podobě jemnějších přípravků. Skvěle poslouží měkčí kartáč v kombinaci s tekutým čističem s příměsí písků, které znáte ze své kuchyně.

Zpět na přehled článků